A legjobb DJ felszerelések kezdőknek (1. rész)
Felkészültél egy kalandra, ahol felfedezheted a legjobb kezdő DJ eszközöket ? Ez esetben a legjobb helyen jársz. A cikksorozat azok számára készült, akik még nem rendelkeznek semmilyen dj felszereléssel. Először megismerheted az ajánlásokat, hogy mire kell figyelni a felszerelés kiválasztásánál, mik azok a tényezők, amik alapvetően befolyásolják, hogy mennyire való neked egy adott eszköz. A továbbiakban pedig olvashatsz a felszerelést alkotó eszközök főbb típusairól egy rövid ismertetőt. A cikksorozat 2. és 3. részében pedig megismerheted majd magukat a termékeket. Reméljük, hogy az összegyűjtött információk birtokában már magabiztosabban fogsz mozogni a felszerelések között.
A tartalomról röviden:
- DJ felszerelésről röviden
- Tárcsák
- Keverők
- Kontrollerek
- Szoftverek
- Hangszórók
- Fejhallgatók
- Tartók és állványok
Általános útmutató
Mielőtt belevágnánk a kezdőknek szánt eszöközök kiválogatásába, fontos tisztázni néhány tényezőt, amely alapján összeállítunk egy komplett DJ felszerelést. Az első, amit el kell döntened, hogy milyen típusú DJ szeretnél lenni.
Manapság számos opció van, ha egy DJ felszerelésről van szó, de alapvetően meghatározza az irányt, hogy Te mely DJ vonalat szeretnéd követni. Érdemes minnél több fajta buliba felépned. Erről ebben a cikkben tudsz olvasni bővebben! A klasszikus, analóg összeállítás két tárcsával egy keverővel és egyéb kiegészítőkkel a számodra vonzó megoldás? Az old-school DJ-k még a bakelit lemezekkel való zenéléssel kezdtek és ez az összeállítás is ezt a vonalat viszi tovább, bár ez manapság igen ritka, de a mai napig van létjogosultsága.
A másik fő irányvonal a technikai fejlődés vívmányait bevonja a DJ-zésbe. Ez az amit manapság digitális DJ-zésnek nevezünk. A DJ kontrollerek kikövezték az utat afelé, hogy mindent kézben tarthassunk és manapság már ezt egy számítógéppel is megtehetjük. Mindazt megtehetjük egy eszközzel, amit eddig tárcsákkal és keverőkkel, csak szoftverre és PC/Mac-re van szükségnk hozzá. Jelenleg ez a legnépszerűbb irányvonal és mi is ezt ajánljuk. Nem azért mert ez a kedvencünk, hanem mert kezdésnek ez a legjobb. Indulásnál érdemes a tömeggel tartani, főleg akkor, ha komoly időt és energiát szentelsz ennek a nagyszerű hobbinak vagy akár későbbiekben szakmának.
Félreértés ne essék, nincs semmi baj a hibrid megoldásokkal, amelyek tartalmaznak tárcsákat, esetleg keverőt, néhány kontrollert. Ugyan többe kerül és több eszköz lesz a pakkodban, viszont kétség kívül meglesz az analóg és digitális érzés egyszerre. Több eszközzel jobban le tudod fedni az igényeid. Tőled függ, hogy mely vonalat követed és hogy milyen felszerelést kezdesz el összegyűjteni. Kezdhetsz egy DJ kontrollerrel, néhány szoftverrel és egy laptoppal vagy számítógéppel és később hozzáadhatsz analóg eszközöket. Vagy éppen fordítva... A sikerességet nem ez fogja eldönteni.
Különböző típusú DJ felszerelések:
Lemezlejátszók: Lemezjátszók már századok óta léteznek. Ha a tárcsákra gondolunk, akkor szinte mindenkinek ugyanaz a kép ugrik be. Tárcsák nélkül egy DJ nem is DJ. Régebben furcsa volt, ha valaki DJ-nek nevezte magát, amikor nem is voltak lemezek és tárcsák a kollekciójában. Manapság a technikai fejlődésnek hála, a DJ világ már másképpen néz ki. Számos Las Vegas-i klubban léptek fel híres EDM DJ-k egy szál laptoppal. Voltak olyanok is, akiknél megtalálható volt egy vagy két tárcsa. A tárcsak lehetőséget ad, hogy valóban "meglovagoljuk" a lemezt, zenét vagy albumot váltsunk, lassítsunk a tempón, változtassunk a pitch-en stb. Bár a csak laptopra épülő DJ-zés elég népszerű manapság, mi azért javasoljuk, hogy a ha később is, de legyen legalább egy lemezlejátszód. Hasznos és még azt a tévhitet is próbálja oszlatni, hogy egy "DJ" csak letolja a playlist-et.
Keverők: A keverők a DJ setup-ok központi elemei. Nem csak az átmenetek elkészítéséhez vagy mashup-okhoz szokták őket használni, de számos trükkre is alkalmasak. Integrálhatjuk a fadereket ahhoz, hogy jól tudjuk scratch-elni, de a hangerő szinteket, effekteket, tónust (pitch) és számos más dolgot is kezelhetünk vele. A DJ fejhallgatódat is ebbe dugod bele (a hangszórókkal együtt, ha fellépsz), hogy meghallgathasd a következő zenét. Rendelkeznek még egy hangkártyával is vagy interfésszel, amelyek feldolgozzák a zenét, amit a közönség utána hallani fog. Számos felsőkategóriás keverő jobb beépített hangkártyával rendelkezik, amelyek nagyobb mintavételi értéket tudnak, de ezek sajnos igen borsos árúak. A keverők összeköthetőek a számítógéppel is, így hibrid megoldásokhoz is használhatóak.
Kontrollerek: A kontrollerek egy kicsit új koncepciót képviselnek a DJ világban. Most, hogy tudjuk mi is az a mixer és lemezlejátszó és tárcsa, képzeljünk el valamit, ami ezeket kombinálja és lehetővé tesz több funkció használatát akár egy számítógépes szoftver segítségével. A DJ kontrollerek pontosan ezt csinálják. Tulajdonképpen ez egy MIDI kontroller egy DJ számára. A legtöbb darab egy minden-egyben típus, amely elvezet minket a digitális DJ-zés világába. Kezdők számára is számos típus elérhető, különböző méretben, formában és funkciókkal. Némelyik remekel a track beállításainak finomhangolásában, míg mások lehetőséget adnak, hogy scratch-elj a beépített tárcsákkal egy digitális zenét anélkül, hogy a lemezekkel kelljen bajlódni. Vannak modellek, amelyek dob-padokkal rendelkeznek, így több hanggal is dolgozhatsz (közvetlenül egy számítógépről). A legígéretesebbeket azonban össze is gyűjtöttük, amelyekről a későbbiekben olvashatsz.
DJ szoftver: Ez egy hibrid összeállítás központi eleme. Miután az eszközeidet összekötötted a számítógéppel (általában USB-vel), a szoftver teszi lehetővé a mixelést, szerkesztést, másolást, kivágást, effektezést, a fájlok elrendezését, MP3-ak scrath-elését. Hangot is rendelhetsz a kontrollerhez, ha az MIDI funckióval is rendelkezik. DJ szoftver nélkül a lehetőségeid csak addig terjednek, ameddig a felszerelésedé.. A szoftver kibővíti a lehetőségeid, de ugyanakkor nehezebbé is teszi, hisz a szoftvert is be kell illeszteni a munkafolyamatba. A zenei szoftverekhez képest csak maroknyi DJ program létezik, amelyre érdemes egy pillantást vetni és mi ezeket összegyűjtöttük. Javasoljuk, hogy maradj ezeknél a programoknál mivel valóban megéri ezekbe időt fektetni, hosszú távon érdemes egy programot magas szinten elsajátítani. Találhatunk okos eszközökre épülő DJ összeállításokat is, amelyeket DJ applikációkkal kezelnek, de ez ritka és kezdőknek nem javasoljuk.
Hangszórók: Ez az számára fontos, akik szeretnének utazni és élőben fellépni bárokban, esküvőkön, házibulikban, esetleg barátoknál, bandáknál akarnak gyakorolni. Ha a DJ hangszórókról beszélünk, figyelnünk kell arra, hogy elég erősek legyen azokhoz a környezetekhez, amelyekben előreláthatólag fel fogunk lépni. Amennyiben otthon, egy kisebb stúdióban vagy valami kicsi helyiségben akarsz berendezkedni, akkor egy pár stúdió hangfalon érdemes elgondolkodni. Mi egy közepes rendszert javaslunk, otthonra is jó és még elég hordozható, valamint egy közepes méretű teret is be tud sugározni.
DJ fejhallgatók: Bár a hangszórók egy DJ eszköztár opcionális elemei, egy fejhallgató azonban kötelező darab függetlenül attól, hogy otthon, átlagos szórakozóhelyeken, rendezvényeken vagy a legmenőbb klubokban akarsz játszani. Nem csak azért fontos a fejhallgató, hogy halljuk, hogy mit csinálunk, hanem azért is halljuk azt, ami az előtt történik, hogy meghallaná a közönség. Láttad már, hogy a DJ egyik fülén hallgatja a fejhallgatóból a zenét? Azon kívül, hogy menőn és "DJ-sen" nézel ki, alapvetően az egyik legfontosabb felszerelésed. Tipikusan a keverőknél van lehetőség arra, hogy faderrel szabályozd, hogy hol jöjjön ki a hang. Egy oldalra koncentrálva hallhatod a következő a zenét és azt is, amit éppen a fő hangszórókon át a közönség is hall, így könnyebb időzíteni és átvezetni az egyik számot a másikba. A DJ fülesek minden felszerelés kötelező eleme, így itt különösen fontos a jó választás.
Tartók és állványok: Nem csak egy asztalra van szükség, hogy a holmijainkat lerakjuk, míg használjuk őket, de tárolókra is szükség van, hogy biztonságban tudhassuk őket. Ez egy kritikus elem azoknál a DJ-knél, akik sokat utaznak a fellépéseikre, de azoknak is fontos, akik csak a "szomszédba" mennek. Nem javasoljuk, hogy a nagy becsben tartott felszerelést csak úgy a kocsi hátsó ülésén legyenek, mindenféle védelem nélkül. Nem, a papírdobozok és törölközőbe betekerés nem számít védelemnek.
Ez a téma főleg akkor válik fontossá, amikor már egyre több eszközöd lesz. A vásárlásoknál pedig egyre inkább számításba kell majd venni a méretet is. Javasoljuk, hogy először állítsad össze a felszerelésed és csak utána szerezz be megfelelő méretű tartókat.
Természetesen ezek csak technikai dolgok, ha bővebben szeretnél olvasni a sikeres fellépés fortélyairól akkor ebben a cikkben tudsz bővebben tájékozódni!
Az alapvető elemek általános ismertetése után a cikksorozat következő részében olvashatsz a típuscsaládokból javasolt termékekről.
Skeldar